Læs og forstå – Alle 18 udgaver samlet | Læseforståelse til mellemtrin og udskoling

Den oprindelige pris var: 1.350,00 kr..Den aktuelle pris er: 949,00 kr.. inkl. moms

Hele Læs og forstå-serien samlet: 18 hæfter med læsetekster og spørgsmål om kendte personer, film, apps, gaming, sport, musik, trends, forfattere og meget mere. Til mellemtrin og udskoling – PDF klar til print. Spar 401 kr.

Læs og forstå – alle 18 udgaver samlet i én pakke

Få hele Læs og forstå-serien i én pakke. De 18 hæfter indeholder læsetekster med spørgsmål, der styrker elevernes læseforståelse på mellemtrinnet og i udskolingen – gennem emner, de kender og gerne vil vide mere om.

Flere af hæfterne er netop fornyet med nye tekster og nye forsider, bl.a. Seje personer 1–5, Gaming, Overnaturlige væsner og Fede film og sjove apps.

Det får du i pakken

Kendte personer

Film, spil og hverdagsliv

Danske forfattere

Alle hæfter hentes som PDF lige efter køb. Køber du dem hver for sig, koster de 1.350 kr. – i den samlede pakke sparer du 401 kr.

To typer spørgsmål – læseforståelse på flere niveauer

Til hver tekst hører en side med spørgsmål i to kategorier:

  • Find svaret i teksten – svaret står direkte i teksten, og eleven træner tekstnær læsning.
  • Tænk selv – eleven skal læse mellem linjerne, bruge sin egen viden og tage stilling.

På den måde arbejder eleverne både med at finde informationer, drage slutninger (inferens) og reflektere over det, de har læst.

Sådan kan du bruge hæfterne i undervisningen

  • læsebånd og stillelæsning
  • makkerlæsning og walk and talk
  • stationsundervisning og værksteder
  • vikartimer – alt er klar til print
  • differentiering – eleven vælger selv et emne, der interesserer hende eller ham

Siderne kan samles i et hæfte, bruges enkeltvis eller lamineres med teksten på forsiden og spørgsmålene på bagsiden, så de kan genbruges år efter år.

Mange emner gør det nemt at differentiere

Med 18 hæfter er der tekster til både den sportsglade, den musikglade, gameren og eleven, der elsker gys. Den store variation gør det nemt at finde tekster, der rammer forskellige elevers interesser og læseniveau.

Hvorfor arbejde med læseforståelse på mellemtrinnet?

På mellemtrinnet ændrer læsningen karakter. Eleverne går fra at lære at læse til at læse for at lære. Gode afkodningsfærdigheder giver ikke automatisk god læseforståelse – forståelsen skal trænes, og det lykkes bedst med tekster, eleverne har lyst til at læse.

“Læseforståelse handler om at uddrage og skabe mening ved at undersøge og interagere med en skreven tekst” (Bråten, 2008)

Materialet understøtter danskfagets kompetenceområder og tager afsæt i relevante vejledende færdigheds- og vidensmål.

Se også de mindre pakker

Flere Læs og forstå-materialer