? Æbleforløb – Fra jord til bord ? Et sanseligt og legende undervisningsforløb til indskolingen

55,00 kr. inkl. moms

Komplet æbleforløb til indskolingen – 6-8 lektioner fyldt med sanser, små forsøg, skrivning og samarbejde. Perfekt til temauger eller efterårets høst.

Et sanseligt og legende undervisningsforløb til indskolingen

Dette æbleforløb er skræddersyet til indskolingen og kombinerer natur/teknologi, dansk og kreativitet i én lækker pakke.
Eleverne skal bygge med æbler, lave forsøg om brune æbler, smage, dufte, beskrive og skrive små tekster.
Forløbet rummer både samarbejdsopgaver, skriveark og refleksion – og der er plads til, at eleverne kan få jord under neglene og opleve naturfaglige fænomener helt tæt på.

? Et skønt forløb udtænkt af Charlotte Kaae Mathiesen og afprøvet i hendes 1. klasse på Herfølge Skole – så du får et gennemtestet og børnevenligt materiale, der virker i praksis.

? Du får:

  • Byg med æbler – kreativ og sjov opstart

  • Æblet fra jord til bord – lille fagtekst om æblets rejse

  • Æble-ord – ordkort til elevernes skrivning

  • Forsøg: Hvordan undgår man brune æbler? – undersøg og lav hypoteser

  • Skriveæble – differentierede skriveopgaver

  • Hvem kan lide hvad? – samtale- og afstemningsark

  • Mit æblemål – refleksion og evaluering

? Målgruppe:
Indskoling (0.-3. klasse)
? Varighed: 6-8 lektioner
? Fag: Dansk, Natur/Teknologi, Tværfagligt