Et gennemarbejdet litteraturforløb med dybde og kreativitet
Gør dine dansktimer både faglige og magiske med Tændstikkerne – et gennemarbejdet undervisningsforløb til mellemtrinnet, baseret på Thomas Korsgaards moderne tingseventyr. Materialet er rigt på litteraturarbejde, refleksion, sprogarbejde og kreative aktiviteter, som giver eleverne en anderledes læseoplevelse med dybde og nærvær.
Kan bruges med og uden klassesæt
Forløbet kan bruges både med og uden klassesæt, da bogen egner sig perfekt til højtlæsning. Har klassen ikke bogen fysisk, kan hele forløbet gennemføres på baggrund af lærerens oplæsning.
Symbolik, besjæling og stærke temaer
Eleverne bliver inviteret ind i tændstikkernes verden, hvor de arbejder med symbolik, besjæling og stærke temaer som mod, håb, frygt og forandring. Undervejs møder de også historien om Tordenskjold, oversætter svenske gloser og arbejder undersøgende med tekstens univers.
Både faglige og kreative opgaver
Materialet rummer både faglige og kreative opgaver – bl.a. tændstikgåder, perlepladedesign og korsstingsbroderi – og gør det let at differentiere undervisningen, så alle elever oplever succes.
Færdigt forløb, klar til brug
Et ideelt valg, hvis du ønsker et færdigt, flot og engagerende forløb, der får eleverne til at tænke, tale og skabe.
Materialet er udarbejdet i samarbejde med Maria Holm Baunsgaard.


